MYSQL چیست؟

بیشتر برنامه های امروزی از روش های مختلفی برای ذخیره سازی داده ها استفاده می کنند. یک برنامه می تواند دارای انواع مختلفی از منابع داده مانند فایل text و فایل XML و همچنین یک database باشد. از Database ها معمولا برای ذخیره انواع داده مانند نام ،آدرس، سن، جنس و شغل یک شخص، آهنگ، تصویر و بسیاری چیزهای دیگر استفاده می شود.
یک دیتابیس مجموعه ای است از انواع مختلف داده های ساخت یافته در داخل جداولی که شامل فیلدها و رکوردها می باشند. بیشتر برنامه های امروزی از دیتابیس برای ذخیره اطلاعات استفاده می کنند. دیتابیس های رابطه ای شامل داده های هستند که به صورت سازمان یافته با همدیگر در ارتباط هستند. این نوع دیتا بیس ها شامل یک یا چند جدول به هم پیوسته هستند. جداول شامل سطر و ستون هستند. در دیتابیس ها یک سطر نشان دهنده یک رکورد است. به عنوان مثال در یک دیتابیس که شامل رکوردهای کارمند است، یک سطر نشان دهنده یک رکورد از یک کارمند است. ستون نشان دهنده فیلدها یا خواص و صفت می باشد. به عنوان مثال یک کارمند دارای یک فیلد مثلا FirstName (نام) و یک فیلد LastName (نام خانوادگی) و یک فیلد Age (سن)است. می توانید بین چندین جدول ارتباط برقرار کنید. به عنوان مثال یک جدول کارمند می تواند دارای یک فیلد به نام City_ID باشد.سپس جدول دیگر به نام Cities می تواند شامل فیلدهای City_ID و CityName باشد. شما می توانید بین این دو جدول ارتباط برقرار کنید.
MYSQL یکی از استاندارد ترین راه های برقراری ارتباط با دیتابیس می باشد. این زبان دارای دستوراتی است که شما به وسیله آنها می توانید داده های دیتابیس را بروز کرده، بازیابی، اضافه و حذف کنید. همچنین به شما اجازه ایجاد و تغییر دیتابیس و جداول و ایجاد ارتباط بین جداول مختلف را می دهد.
Database Management Systems یا DBMS مانند MYSQL به شما اجازه دسترسی سریع به داده های دیتابیس را می دهد و شامل ابزارهای مختلفی برای پرس و جو، ایجاد، حذف و آپدیت دیتابیس می باشد. بیشتر DBMS ها یک محیط گرافیکی جهت انجام امور مختلف برای شما فراهم می آورند. مثالهایی از DBMS عبارتند از Access، Oracle و SQL SERVER.
MYSQL توسط شرکت اوراکل توسعه، توزیع، و پشتیبانی می‌شود. در درسهای آینده پروژه هایی ارائه شده است که با مطالعه انها نحوه اتصال به دیتابیس MYSQL و دستکاری داده ها را خواهید آموخت.

لطفا اگر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی در باره مطلب بالا دارید در قسمت زیر مطرح بفرمایید.