پروتکل های ارسال ایمیل

پست الکترونیکی یکی از مهمترین سرویس های اینترنت است که شباهت زیادی به پست معمولی دارد. این سرویس، اتصال غیر هم زمان رابرای افراد پدید می آورد. بدین معنا که افراد هر زمان مایل باشند می توانند اقدام به ارسال و یا مطالعه ی نامه های خود نمایند، بدون این که نیاز باشد این اعمال را با زمان و برنامه ریزی دیگران منطبق کنند. هنگامی که یک نامه ی الکترونیکی ارسال می شود، انتظار این است که سرویس دهنده ی پست الکترونیکی، آن نامه را به درستی به مقصدارسال نماید. مراحل ارسال بدون توجه به سخت افزار و نرم افزار و تنها با استفاده از پروتکل های انتقال پست الکترونیکی انجام می شود. قبل از پرداختن به چگونگی ارسال ایمیل توسط PHP ابتدا لازم است با چندین اصطلاح و پروتکل آشنا شوید.
 

Mail Server چیست؟

Mail Server نرم افزاری می باشد که امکانات و سرویس های خاصی برای ارسال ایمیل از یک سرور به سایت ها و ایمیل های دیگران فراهم می کند.

 

SMTP چیست ؟

SMTP یا Simple Mail Transfer Protocol یکی از پروتکل های TCP/IP برای ارسال یا انتقال ساده ایمیل است که مانند یک دستیار است و ایمیل را از فرستنده دریافت و برای گیرنده ارسال می کند . پروتکل SMTP به دلیل محدودیت‌هایی در نگهداری نامه‌ها، معمولا با پروتکل‌های POP3 یا (post office protocol3) یا internet message access protocol) IMAP) استفاده می‌شود که برای کاربران امکان ذخیره نامه‌ها را روی یک سرور یا دانلود آنها را از سرور فراهم می‌کند. در حقیقت می‌توان گفت، SMTP برای ارسال نامه‌ها و POP3 یا IMAP برای دریافت نامه‌ها به کار می‌روند. به عبارت ساده‌تر، سرور SMTP، مانند وب سرور یک رایانه است که مانند مسیریاب عمل می‌کند. هنگامی که پیام‌های پست الکترونیکی از کاربران را دریافت می‌کند آنها را به گیرندگان مورد نظر می‌فرستند. SMTP فقط به نام کاربری و دامنه نیاز دارد تا مستقیم پیغام را به سمت گیرنده مسیریابی کند و به طور پیشفرض بر روی پورت 25 قرار دارد. البته مدیران سرور برای افزایش امنیت می توانند پورت آن را تغییر دهند.

 

POP3 چیست؟

مخفف عبارت Post Office Protocol 3 است و يک پروتکل (قانون) استاندارد براي دريافت ايميل از سرور است. به طور خلاصه كارش اين است كه نامه‌هاي شما را بدون مراجعه مستقيم به صندوق پستي با استفاده از نرم افزارهاي ويژه مثل Outlook بر روي هارد ذخيره مي‌كند. در حالت پيش‌فرض تمام نامه‌هاي موجود در پوشه Inbox از روي سرور به پوشه Inbox محلي منتقل شده و از روي سرور حذف مي‌گردند حتي اگر ويروسي باشند بنابراين از باز كردن و خواندن نامه‌هايي كه گيرنده‌ي نامه را نمي‌شناسيد خودداري كنيد. از مزاياي POP3 اين است كه به صورت OffLine (عدم اتصال به سرور پست الكترونيك) نيز مي‌توانيد نامه‌هاي الكترونيكي خود را كه قبلاً دانلود كرده‌ايد ببينيد.
توجه: در استفاده از اين پروتكل براي افزايش سرعت دستيابي به پيام‌ها سعي كنيد حجم و تعداد نامه‌ها در پوشه‌ي Inbox بر روي سرويس‌دهنده‌ كم باشد.

 

IMAP چیست؟

مخفف عبارت Internet Message Access Protocol است و همانند POP3 يک پروتکل استاندارد براي دريافت ايميل از سرور است اما داراي مزايايي نسبت به پرتكلPOP3 مي‌باشد. در POP3 پس از دريافت ايميل‌ها، ايميل‌ها از روي سرور پاک مي‌شود. شما از طريق IMAP اين امکان را خواهيد داشت که بدون دانلود کردن ايميل‌هاي خود از روي سرور ، درون ايميلهاي خود جستجو کنيد ، پوشه بسازيد ، نامه‌هاي الكترونيكي را پاک کنيد و mailbox خود را براي نامه‌هاي الكترونيكي جديد چک کنيد . اين امکانات بتدريج‌ باعث جايگزينيIMAP به جاي POP3 مي شود. يکي از پر استفاده‌ترين موارد استفاده از IMAP حالت اشتراکي است مثلا در شرکتي که بايد چند نفر اجازه دسترسي به پست الکترونيک شرکت را داشته باشند IMAP راه حل مناسبي است.

 
سناریوی زیر عملیات پروتکل SMTP را به تصویر می کشد:
22e2vm - Copy

لطفا اگر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی در باره مطلب بالا دارید در قسمت زیر مطرح بفرمایید.